English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧

 

سایت نهاد مقام معظم رهبری سایت دفتر ریاست جمهوری
سایت نماینده ولی فقیه در استان سایت روابط عمومی دانشگاه

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 15
کل بازديدکنندگان : 212645
بازديدکنندگان آنلاين : 7


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه Ira PEN چیست؟

دکتر وحید حقیقی

معاون فنی مرکز بهداشت استان آذربایجان غربی

                       Ira PEN  (Iran Package of Essential Noncommunicable Disease )

پدیده های شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع که با تغییرات وسیع در سبک زندگی همراه هستند، در کنار بهبود شاخص های بهداشتی و سبب افزایش میزان امید زندگی، مهم ترین عوامل افزایش بار بیماری های غیر واگیر بوده اند. بیماری های غیر واگیر، مسئول بیش از 53% بار بیماری ها در سراسر جهان هستند و بیش از 76% کل بیماری ها در ایران به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد. پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه ، پیشگیری و کنترل این عوامل است.

شش میلیون از کل 38 میلیون مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در سنین کمتر از 70 سال رخ می دهد و بیش از 80% این مرگ ها در کشور های در حال توسعه اتفاق می افتد. افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر و ماهیت مزمن، پیشرونده و ناتوان کننده آن ها باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده ای می شوند و متاسفانه نیروی مولد جوامع را بطور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی قرار می دهند. بیماری های غیر واگیر به دلیل هزینه های درمانی سنگین و طولانی مدت، می توانند ، هزینه های کمر شکن را به نظام سلامت تحمیل و به فقر اقتصادی منجر شوند. لذا بیماری های غیر واگیر از مهم ترین موانع توسعه کشور ها هستند و هزینه های سرسام آور ناشی از این بیماری ها هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالش های عدیده ای روبرو می نماید.


 

چهار بیماری قلبی عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و الکل مهم ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر را افزایش می دهند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماری ها و عوامل زمینه ساز آن ها را بعنوان هدف اصلی برای کاهش 25% مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال 2025 تعیین کرده است

در زمینه جهت دهی، تقویت و ارتقای پاسخگویی مراقبت های بهداشتی، در ادامه تحول ساختاری درنظام بهداشتی، برنامه IraPEN (Package of Essential Noncommunicable Disease Iran) طراحی و اجرای آزمایشی آن در 4 شهرستان درسطح کشور ( نقده از استان آذربایجان غربی، مراغه از استان آذربایجان شرقی، شهرضا از استان اصفهان و بافت از استان کرمان ) به مرحله اجرا در آمده است. این برنامه در راستای مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت (PEN) تدوین گردیده است. در این برنامه در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت، میزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی عروقی (مانند سکته های قلبی و مغزی) جمعیت هدف برنامه حتی در زمانی که علامت دار و بیمار نیستند تعیین می گردد و متناسب با میزان احتمال خطر به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن صورت می پذیرد. علاوه بر آن در زمینه بیماری های سرطانی(روده بزرگ، پستان و دهانه رحم) و آسم نیز اقداماتی در جهت تشخیص و مداخلات زود هنگام انجام می گردد.

پیرو انتخاب شهرستان نقده به عنوان یکی از شهرستان های پایلوت این برنامه و تهیه برنامه عملیاتی، بسترسازی، تجهیز واحدهای ارائه دهنده خدمت، آموزش سطح به سطح کارکنان و ... برنامه از تاریخ 07/02/1395،دراین شهرستان به مرحله اجرا درآمد.


منبع:روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان نقده١١:٣٠ - چهارشنبه ٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٥٥٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٣١خروج